Sheep Section

Margaret Wood, Sheep Section Secetary, writes:

Preparations for the sheep section in 2019 are well underway: we look forward to welcoming both old and new exhibitors for the 88th Todmorden Show at Cliviger to be held on June 15th 2019.
Our sheep section is always popular and busy with facilities for MV Accredited and Non MV Accredited sheep.
Well done and thank you to all the enthusiastic Derbyshire Gritstone supporters who turned up last year and showed great sheep in the reinstated classes: thus ensuring a strong Derbyshire Gritstone section well and truly back on track at Todmorden.
The Lonk section is also doing well and Beltex and Zwartble sections are growing slowly.
More Texel entries are most welcome to compete for the many trophies and prizes on offer in their section.
Any junior handlers out there? There are 2 trophies to compete for and all entries receive a rosette. Please come and have a go.
We have some very generous sponsors who never fail to support our sheep classes and new ones are very welcome. If you fancy sponsoring something in the sheep section please contact me (details in schedule) there are various options and packages available. A popular option is to sponsor just one or two classes.
The schedule will be available on this site in the early Spring.

Margaret Wood

 

ANY OTHER NATIVE BREED
Ram Shearling and Above 1st Alec Steff (Dorset) 2nd Alec Steff (Dorset) 3rd H L Barritt (Kerry Hill)
4th K Tattersall (Southdown)
Ram Lamb 1st L & K Tattersall (Ryeland) 2nd L & K Tattersall (Ryeland) 3rd
4th Alec Steff (Dorset)
Ewe Suckling lamb 1st Brogan Barker ( Austwick) 2nd Alec Steff (Dorset) 3rd H L Barritt (Kerry Hill)
4th L & K Tattersall (Ryeland
Ewe Shearling 1st M Odgers (Dorset) 2nd H L Barritt (Kerry Hill) 3rd L & K Tattersall (Ryeland) 4th D Northing ( Balwen)
Ewe Lamb 1st L & K Tattersall (Ryeland 2nd Alec Steff (Dorset) 3rd L & K Tattersall (Ryeland)
4th Brogan Barker (Cheviot)
Group of Three 1st L & K Tattersall (Ryeland) 2nd H L Barritt (Kerry Hill) 3rd Odgers & Braithwaite ( Dorset) 4th Alec Steff (Dorset)
Lonk Ram Lamb exhibited by person under 26 years L Morton
Champion M Odgers (Dorset)
Reserve Brogan Barker (Cheviot)

 

BELTEX
Ram Shearling and Above 1st G & H Lewis 2nd G & L Robinson
Ram Lamb 1st G & L Robinson 2nd G & H Lewis
Ewe Suckling lamb 1st G & L Robinson
Ewe Shearling 1st G & L Robinson
Ewe Lamb 1st G & L Robinson 2nd G & H Lewis
Group of Three 1st G & l Robinson
Champion G & H Lewis ( Ram Shearling and above)
Reserve G & l Robinson ( Ewe suckling Lamb)

 

DERBYSHIRE GRITSTONE
Ram Shearling and Above 1st John Pickard 2nd Rachel Mahon 3rd Rachel Mahon 4th Karl Kempson
Ram Lamb 1st John Pickard 2nd Karl Kempson3rd Robert Fielden 4th Rachel Mahon
Ewe Suckling lamb 1st Robert Fielden 2nd Rachel Mahon 3rd John Pickard 4th Nell Milligan
Ewe Shearling 1st Robert Fielden 2nd Karl Kempson 3rd Rachel Mahon 4th Nell Milligan
Ewe Lamb 1st Karl Kempson 2nd Karl Kempson 3rd Robert Fielden 4th Rachel Mahon
Group of Three 1st Robert Fielden 2nd John Pickard 3rd Rachel Mahon 4th Karl Kempson
Champion John Pickard Ram Lamb
Reserve John Pickard Shearling Ram And Above

 

LONKS
Ram Shearling and Above 1st Susan Bosworth 2nd George Morton 3rd Steve Morris 4th Steve Morris
Ram Lamb 1st John Pickard 2nd Steve Morris 3rd Harry Walker
Ewe Suckling lamb 1st John Pickard 2nd Susan Bosworth 3rd Steve Morris 4th Steve Morris
Ewe Shearling 1st Brian Crawshaw 2nd Steve Morris 3rd George Morton 4th Steve Morris
Ewe Lamb 1st Susan Bosworth 2nd George Morton 3rd Brian Crawshaw 4th Steve Morris
Group of Three 1st Susan Bosworth 2nd Steve Morris 3rd George Morton 4th John Pickard
Lonk Ram Lamb exhibited by person under 26 years L Morton
Champion Susan Bosworth (Ram Shearling and above)
Reserve Susan Bosworth (Ewe Lamb)

 

Ram Shearling and Above 1st S & A Nairey 2nd S & A Nairey 3rd S & A Nairey 4th Bill Holden
TEXELS

Ram Lamb 1st S & A Nairey 2nd S & A Nairey 3rd Bill Holden
Ewe Suckling lamb 1st S & A Nairey
Ewe Shearling 1st S & A Nairey 2nd S & A Nairey
Ewe Lamb 1st S &A Nairey 2nd S & A Nairey 3rd Bill Holden 4th Bill Holden
Group of Three 1st S & A Nairey 2nd Bill Holden
Pair Gimmer Lambs 1st S& A Nairey 2nd Bill Holden
Champion S& A Nairey ( Ewe Suckling Lamb)
Reserve S & A Nairey (Gimmer lamb)

Best Pair female Sheep, ANY BREED
1st Bill Holden ( Texel) 2nd S& A Nairey (Texel) 3rd Alec Steff (Polled Dorset) 4th Robert Fielden (Derbyshire Gritstone)
YOUNG HANDLER
1st Brogan Barker 2nd Rory Morton 3rd Harry Mahon
CHAMPION SHEEP IN SHOW
M Odgers ( Dorset)
RESERVE CHAMPION

 

ZWARTBLES
Ram Shearling and Above 1st I Hartley 2nd Harry Walker
Ram Lamb 1st T & C Critchley 2nd Harry Walker
Ewe Suckling lamb 1st Odgers & Braithwaite 2nd Harry Walker 3rd T & C Critchley
Ewe Shearling 1st T & C Critchley 2nd Harry Walker 3rd Odgers & Braithwaite
Ewe Lamb 1st T & C Critchley 2nd I Hartley 3rd Odgers & Braithwaite 4th T & C Critchley
Group of Three 1st T & C Critchley
Champion T & C Critchley (Ewe lamb)
Reserve Odgers Braithwaite (Ewe Suckling La

Sheep Section Sponsors

Please support our sponsors: Bracewell Butchers, Todmorden Market - Ben Bracewell Bacup - Brosnans’ Chartered Accountants, Brighouse and High Bentham  -Buckhurst Plant, Waterfoot - Carrs Billington Gisburn - Gena and Linda Hollows - Massey Feeds - Philip Read, Todmorden - Stanley House Veterinary Practice - Alec Steff, Micklehurst Flock, Burnley - Stephensons Animal Feeds, Todmorden - D J Tractors, Waterfoot - Richard Fitton, Ryders Farm Equestrian Centre, Kearsley - Messrs Holden, Bold Venture Texels JE Holden and Co, Summerseat, Nr Bury - Brian Walker - Alan Stansfied and family,www.yorkshire-cottages.info/Luddendenfoot/SandsFarm, Todmorden - Dale Contractors, Burnley - Martlands Fallen Stock and Skip Hire

The sheep committee once again thank these very generous sponsors

 

 

 

M Odgers - Dorset - Show Champion 2018

G H Lewis - Beltex  - Reserve Champion 2018